Acer PSV9703006 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSV9703006 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard Rear 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse Rear Mini-phone Headphone Front Mini-phone Microphone Front RJ-45 Network Rear 3 x Audio Rear eSATA Rear 9-pin DB-9 Serial Rear DVI-D Digital Audio/Video Rear |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 1 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 10.49" |
| Width: | 4" |
| Depth: | 15.62" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Product Model: | X480G-ED5300C |
| Product Series: | X480G |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | E5300 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 4 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| eSATA: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 10 |