Acer PSVA103028 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSVA103028 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front Mini-phone Headphone Front Mini-phone Microphone Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear RJ-45 Network Rear 3 x Audio Rear 1 x eSATA Rear 9-pin DB-9 Serial Rear 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel Rear DVI-D Digital Video Rear 15-pin HD-15 VGA Rear |
| Case | |
| Chassis Style: | Ultra Small |
| Dimensions | |
| Height: | 9.84" |
| Depth: | 7.60" |
| Width: | 2.36" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Product Model: | PS.VA103.028 |
| Modem: | No |
| Product Series: | L480G |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | E5500 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | No |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Number of Mini PCI Express Slots: | 1 |
| TV Card: | No |