Acer PSVA103030 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSVA103030 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 3.06 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 3 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 Downgrade to Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 8 x USB 2.0 eSATA Yes DVI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Display | |
| Display Size: | Not Included |
| Case | |
| Chassis Style: | Ultra Small |
| Dimensions | |
| Height: | 9.84" |
| Width: | 2.36" |
| Depth: | 7.60" |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | 384 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Product Model: | PS.VA103.030 |
| Modem: | No |
| Product Series: | L480G |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | E7600 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | No |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | N |