Acer PSVAM03002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSVAM03002 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP Professional |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Product Model: | VX275-UD5500C |
| Product Series: | X275 |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | E5500 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Product Line: | Veriton |