Acer PTNBU02001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PTNBU02001 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon II X2 |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 1 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Ethernet RJ-45 Yes |
| Display | |
| Display Size: | Not Included |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | 384 |
| Product Type: | Desktop Computer |