Acer PTSAR0X002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PTSAR0X002 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/0 Free |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 9 x USB 2.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CF+ |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 3.94" |
| Width: | 10.43" |
| Depth: | 12.40" |
| Weight: | 18.4 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1000 MHz |
| Included Speakers: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |