Acer PTSBT02002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PTSBT02002 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Phenom II X4 |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | ATI Radeon HD 3200 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear Mini-phone Headphone Mini-phone Microphone 6 x Audio RJ-45 Network 15-pin HD-15 VGA HDMI Digital Audio/Video 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 3 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 16.40" |
| Width: | 7.10" |
| Depth: | 14.80" |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft Office Starter: reduced-functionality Word and Excel only with advertising. No PowerPoint or Outlook. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing? BarWindows Live? Essentials |
| Product Series: | M3300 |
| Processor Model: | 810 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 4 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 8 |
| Audio Line Out: | Yes |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 8 |