Acer PTSCM02037 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PTSCM02037 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon II X2 |
| Processor Speed: | 2.7 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 9 x USB 2.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CompactFlash Memory Stick Memory Stick Duo Microdrive MultiMedia Card (MMC) SD Card xD-Picture Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 750 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop (Low Profile) |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 1 |
| Height: | 10.4 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 13.9 in |
| Weight: | 12 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 10.40" |
| Width: | 3.90" |
| Depth: | 13.90" |
| Weight: | 12 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |