Acer PTSCX02002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PTSCX02002 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Digital Optical Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 HDMI Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Slots: | Memory Stick MultiMedia Card (MMC) SD Card xD-Picture Card |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | NVIDIA ION LE |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Case | |
| Chassis Style: | Mini System |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 7.1 in |
| Depth: | 7.1 in |
| Dimensions | |
| Height: | 1.18" |
| Width: | 7.09" |
| Depth: | 7.09" |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Product Type: | Nettop Computer |
| Software Included: | Acer Arcade Deluxe Acer eRecovery Management Adobe Acrobat Reader eSobi (OEM not full-featured version) McAfee Internet Security Suite (trial version) Microsoft Works 8.5 (full version) Microsoft Office Home & Student 2007 (60-day trial) MyWinLocker Nero 9 Essentials (OEM not full-featured version) Oberon Gamezone (OEM not full-featured version) |
| Product Series: | R3610 |
| Processor Model: | 330 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Y |