Acer PTSCX02079 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PTSCX02079 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | nVIDIA ION |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear RJ-45 Network 15-pin HD-15 VGA DC Power Input Mini-phone Headphone Mini-phone Microphone HDMI Digital Audio/Video Toslink S/PDIF eSATA |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick xD-Picture Card MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 1.20" |
| Width: | 7.10" |
| Depth: | 7.10" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Nettop Computer |