Acer PUV570Z003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PUV570Z003 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x VGA DVI RJ-45 Network 1 x DC Power Input 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 19 in |
| Dimensions | |
| Height: | 7.90" |
| Width: | 2.40" |
| Depth: | 9.80" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Adobe Acrobat ReadereSobi (OEM not full-featured version)NTI CD-Maker 7 (OEM not full-featured version)CyberLink PowerDVD (OEM not full-featured version)Anti-virus (trial version OEM not full-featured version)Acer Empowering Technology (eLock eRecovery eSettings ePerformance Management) |
| Product Model: | VL460-BE4700C |
| Product Series: | L460 |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | E4700 |
| Microsoft Office Ready: | Microsoft® Office Ready PC includes a preinstalled imag |