Acer PUV690Z004 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PUV690Z004 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Display | |
| Display Size: | 19" |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g Gigabit Ethernet |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |