Acer PUV730Z001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PUV730Z001 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 3 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | 2 Total |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Center/Bass Out (1/8" mini) Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Rear Surround Out (1/8" mini) Audio - Side Surround Out (1/8" mini) DVI Ethernet - RJ45 USB - Universal Serial |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Display | |
| Included Monitor: | Yes |
| Display Type: | LCD |
| Display Size: | 22 in |
| Max Resolution: | 1680 x 1050 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business Microsoft Windows XP Pro |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop (Low Profile) |
| Height: | 7.9 in |
| Width: | 2.4 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Dimensions | |
| Height: | 7.87" |
| Width: | 2.36" |
| Depth: | 9.84" |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Included Monitor: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | VL460G-BE8400C |
| Product Series: | L460 |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | E8400 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| vPro Technology: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 8 |
| Product Line: | Veriton |