Acer PVSCM02028 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PVSCM02028 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.70 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 9 x USB 2.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CF+ |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 640 GB |
| Display | |
| Display Size: | 20" |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 10.40" |
| Width: | 3.90" |
| Depth: | 13.90" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Product Model: | X1301-B1812 |
| Product Series: | X1301 |
| Brand Name: | Acer |
| Screen Mode: | WSXGA |
| Processor Model: | 215 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Internal 2.5 Bays: | 1 |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | 4000 MHz~ |