Acer PWSDC02009 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PWSDC02009 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 3.06 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 4 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Graphics Media Accelerator HD |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Features | |
| Included Devices: | Microphone Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 23 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Weight: | 17.64 lbs |
| Expansion Slots | |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO Duo Memory Stick PRO-HG Duo |
| Dimensions | |
| Height: | 19" |
| Width: | 22.44" |
| Depth: | 3.33" |
| Weight: | 17.64 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Product Model: | AZ5700-U2102 |
| Product Series: | Z5700 |
| Brand Name: | Acer |
| Screen Mode: | Full HD |
| Processor Model: | i3-540 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 4 |
| Hard Drive RPM: | 540 |