Acer UMWD0AAA01 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | UMWD0AAA01 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | HDMI USB - Universal Serial Bus 2.0 Ethernet - RJ45 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 8 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Software | |
| Operating System: | Android 4.0 |
| Features | |
| Included Devices: | Touchscreen Mouse Keyboard |
| Display | |
| Display Type: | LCD w/ LED Backlight |
| Display Size: | 21.5 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11b Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Dimensions | |
| Height: | 14.2 in |
| Width: | 20.2 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Weight: | 9.5 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Tablet |