Acer VL410UD4201C Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | VL410UD4201C |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon 64 X2 |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | ATI Radeon X1250 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | DVI-I 1 x VGA RJ-45 Network 1 x S/PDIF Out 1 x DC Power Jack 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Ultra Small |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Software CD Detail: CD with Genuine Windows XP Professional (can be installed in place of not in addition to Windows Vista Business) Comes with the Vista OS and the XP Pro downgrade CD! |
| Software Included: | Adobe Acrobat Reader Microsoft Office 60-day trial eSobi OEM (not full-featured) version NTI CD-Maker OEM (not full-featured) version CyberLink PowerDVD OEM (not full-featured) version Norton Internet Security OEM (not full-featured) version Acer Empowering Technology (eRecovery ePerformance eSettings eLock Management) |