Acer VL460UD4500C Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | VL460UD4500C |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | DVI 1 x VGA RJ-45 Network 1 x DC Power Jack 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Ultra Small |
| Height: | 7.9 in |
| Width: | 2.4 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Weight: | 7.5 lbs |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 7.9 in |
| Width: | 2.4 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Weight: | 7.5 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Chassis Color: | Black Silver |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| System Chipset: | Intel G31 Chipset |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 384 MB |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Software CD Detail: CD with Genuine Windows XP Professional (can be installed in place of not in addition to Windows Vista Business) Comes with the Vista OS and the XP Pro downgrade CD! |
| Software Included: | Acer LANScope Adobe Acrobat Reader Microsoft Office 60-day trial NTI CD-Maker OEM (not full-featured) version |