Acer VM261UC4301C Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | VM261UC4301C |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/0 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | SiS Mirage 3 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x VGA RJ-45 Network 1 x IEEE 1284 Parallel 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Height: | 14.6 in |
| Width: | 17.9 in |
| Depth: | 7.2 in |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 14.60" |
| Width: | 7.20" |
| Depth: | 17.90" |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Chassis Color: | Grey |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 2 |
| Installed Flash Memory: | 80 GB |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| System Chipset: | SIS672 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Software CD Detail: CD with Genuine Windows XP Professional (can be installed in place of not in addition to Windows Vista Business) Comes with the Vista OS and the XP Pro downgrade CD! |
| Software Included: | Adobe Acrobat Reader Microsoft Office 60-day trial eSobi OEM (not full-featured) version NTI CD-Maker OEM (not full-featured) version CyberL |