Acer VM410UF9600P Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | VM410UF9600P |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Phenom |
| Processor Speed: | 2.30 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 4 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | ATI Radeon X1200 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1284 Parallel 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x VGA RJ-45 Network 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 4 |
| Height: | 14.6 in |
| Width: | 7.2 in |
| Depth: | 17.9 in |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 14.60" |
| Width: | 7.20" |
| Depth: | 17.90" |
| Additional Specifications | |
| Chassis Color: | Black Silver |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 2 |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| System Chipset: | AMD 690V |
| Video Integration: | Motherboard |
| Included Speakers: | No |
| Included Monitor: | No |
| Included Printer: | No |
| Product Type: | Desktop Computer |
| AMD Model: | 9600 |