Acer VM460UD2180P Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | VM460UD2180P |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/0 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x VGA RJ-45 Network 1 x IEEE 1284 Parallel 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Dimensions | |
| Height: | 14.40" |
| Width: | 7.10" |
| Depth: | 17.40" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Acer LANScope Adobe Acrobat Reader NTI CD-Maker Gold OEM (not full-featured) version CyberLink PowerDVD OEM (not full-featured) version Norton Internet Security OEM (not full-featured) version Acer Empowering Technology (eLock eRecovery eSettings ePerformance Management) |
| Product Series: | M460 |
| Processor Model: | E2180 |
| Microsoft Office Ready: | Microsoft® Office Ready PC includes a preinstalled image of select 2007 Microsoft Office suites. Purchase a Medialess License Kit to activate the software |
| 64-bit Processing: | Yes |