Acer VM460UD4501P Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | VM460UD4501P |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/0 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1284 Parallel 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x VGA RJ-45 Network 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 4 |
| Height: | 14.4 in |
| Width: | 7.1 in |
| Depth: | 17.4 in |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 14.40" |
| Width: | 7.10" |
| Depth: | 17.40" |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Chassis Color: | Black Silver |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 2 |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| System Chipset: | Intel G31 Chipset |
| Video Integration: | Motherboard |
| Included Speakers: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Intel Model: | E4500 |