Acer VM670GUQ8301C Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | VM670GUQ8301C |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.50 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear Mini-phone Headphone Mini-phone Microphone 6 x Audio 9-pin DB-9 Serial DVI-D Digital Video 15-pin HD-15 VGA RJ-45 Network 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 6 |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |