Acer VM670GUQ9501C Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | VM670GUQ9501C |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Quad |
| Processor Speed: | 2.83 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | ATI Radeon HD 4350 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear Mini-phone Headphone Mini-phone Microphone 6 x Audio 9-pin DB-9 Serial DVI-D Digital Video 15-pin HD-15 VGA RJ-45 Network 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Mini-tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 6 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 13.90" |
| Width: | 7.10" |
| Depth: | 17.30" |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Acer Security Suite Adobe Acrobat Reader CyberLink PowerDVD (OEM not full-featured version) Intel Active Management Technology (AMT) 5.0 Intel Matrix Storage Manager 8.5 Microsoft Office Professional 2007 SP1 (60-day trial) McAfee Internet Security Suite (trial version) NTI Media Maker (OEM not full-featured version) Veriton ControlCenter Acer Client Manager Acer Empowering Technology: eLock eRecovery eSettings |
| Product Series: | M |