Acer VT5600GUN2803 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | VT5600GUN2803 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium 4 |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| Memory Socket: | 4 Total/2 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-Reader CD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | AGP 8X |
| Video Chipset: | Intel Extreme Graphics 2 |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP Pro |
| System | |
| Drive Controllers: | IDE (Ultra DMA 100) Controller Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 1 x Audio Line In 1 x Audio Line Out 1 x Headphone/Line-out 2 x Microphone 2 x USB 2.0 - USB Front 4 x USB 2.0 - USB Rear 1 x Serial 1 x Parallel 1 x RJ-45 Network 1 x VGA |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Height: | 5.3 in |
| Width: | 16.5 in |
| Depth: | 15 in |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 3 |
| Dimensions | |
| Height: | 5.3 in |
| Width: | 16.5 in |
| Depth: | 15.0 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 52 X (CD CD-R) |
| Chassis Color: | Blue White |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of PCI Slots: | 3 |
| Audio Codec: | AC '97 Sound Blaster |
| System Chipset: | Intel 865-G Chipset |
| Maximum Number of Processors: | 1 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Number of AGP Slots: | 1 |
| Included Speakers: | No |
| Max Shared Video Memory: | 64 MB |
| Included Monitor: | No |
| Included Printer: | No |
| Product Type: | Desktop Computer |