AOpen 91ADE01I240 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | AOpen |
| SKU: | 91ADE01I240 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 DVI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 1.89" |
| Width: | 6.54" |
| Depth: | 6.18" |
| Weight: | 2.38 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Processor Model: | N270 |
| 64-bit Processing: | No |
| Number of Internal 2.5 Bays: | 1 |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| Graphics Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| Number of PC Card Slots: | 1 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Hybrid Hard Drive Capacity: | Not Applicable |
| Hybrid Hard Drive Interface: | Not Applicable |
| Number of USB Ports: | 4 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Direct Media Interface: | Not Applicable |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 4 |