Asus BM6820I5334S341B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | BM6820I5334S341B |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.8 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | VGA USB - Universal Serial Bus 2.0 Ethernet - RJ45 DVI Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Mouse Keyboard |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics 2500 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Dimensions | |
| Height: | 14.3 in |
| Width: | 7 in |
| Depth: | 15.7 in |
| Weight: | 24 lbs |