Asus BP1AEI5457S002B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | BP1AEI5457S002B |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.9 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 32 GB |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | VGA Mouse - 6 pin mini-DIN (PS/2) Serial - RJ11 (Phone Jack) USB - Universal Serial Bus 2.0 USB - Universal Serial Bus 3.0 Keyboard - 6 pin mini-DIN (PS/2) Ethernet - RJ45 DVI DisplayPort Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 2 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Mouse Keyboard |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics 4600 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Dimensions | |
| Height: | 13.8 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 15.9 in |
| Weight: | 24.3 lbs |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Product Type: | Desktop Computer |