Asus BP6375I53470040B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | BP6375I53470040B |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 3.20 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/600 |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 2 x USB 3.0 DVI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x4 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel HD 2500 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 3 |
| Dimensions | |
| Height: | 13.0 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 15.4 in |
| Weight: | 18.80 lbs |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Parent Retsku: | B00BGU6OFS |
| Processor Model: | i5-3470 |
| Product Series: | BP6375 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Number of Processors Support: | 1 |
| Number of Total Memory Slots: | 4 |
| Product Model: | BP6375-I53470040B |
| Brand Name: | Asus |
| Number of Total Expansion Bays: | 4 |
| vPro Technology: | Yes |
| Hyper-Threading: | No |
| Number of Optical Drives: | 1 |
| RAID Support: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Maximum Power Supply Wattage: | 300 W |
| Number of Total Expansion Slots: | 4 |
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Audio Line In: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Audio Line Out: | Yes |