Asus CHROMEBOXM004U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | CHROMEBOXM004U |
| Processor | |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.4 GHz |
| Memory | |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Socket: | DIMM |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 3.0 HDMI Ethernet - RJ45 DisplayPort Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Expansion Slots | |
| Slots: | SD Card MultiMedia Card (MMC) |
| Software | |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Storage | |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Multimedia | |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11a Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Dimensions | |
| Height: | 1.7 in |
| Weight: | 1.32 lbs |
| Width: | 4.9 in |
| Depth: | 4.9 in |