Asus CM1855US006S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | CM1855US006S |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD FX-Series |
| Processor Speed: | 3.30 GHz |
| Cache Size: | 8 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/600 |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 4 x USB 3.0 Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x4 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CompactFlash (CF) Card Micro Drive Memory Stick Memory Stick Duo Memory Stick PRO Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) RS-MMC Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Micro Mini Secure Digital (miniSD) microSD Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | AMD Radeon HD 7670 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Dimensions | |
| Height: | 16.1 in |
| Width: | 6.8 in |
| Depth: | 16.5 in |
| Weight: | 19.80 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Parent Retsku: | B00CG8O924 |
| Processor Model: | FX-8300 |
| Product Series: | CM1855 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Processors Support: | 1 |
| Product Model: | CM1855-US006S |
| Software Included: | Adobe Acrobat Reader Nero 12 Buy Microsoft ® Office 2010 to use the full-featured Office software on this PC. Trend Micro Titanium Internet Security Trial Utilities: ASUS AI-SUITE II ASUS AI Manager ASUS My Logo2 ASUS Update ASUS Q-fan ASUS Vibe ASUS AI Charger ASUS WebStorage ASUS Music Maker |
| Brand Name: | Asus |
| Number of Total Expansion Bays: | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports: | 4 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |
| Graphics Memory Technology: | GDDR3 SDRAM |
| Maximum Power Supply Wattage: | 300 W |
| Number of Total Expansion Slots: | 4 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 10 |
| Audio Line In: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Audio Line Out: | Yes |