Asus EB1007PB001F Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EB1007PB001F |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 eSATA Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 Professional |
| Storage | |
| Included Drives: | No |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 1.1 in |
| Width: | 7.0 in |
| Depth: | 8.8 in |
| Weight: | 2.57 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Nettop Computer |
| Parent Retsku: | B008ABL0OQ |
| Processor Model: | D425 |
| Product Series: | EB1007P |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | Eee Box |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Mini PCI Express Slots: | 1 |
| Direct Media Interface: | 2.50 GT/s |
| Number of Processors Support: | 1 |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Product Model: | EB1007P-B001F |
| Brand Name: | Asus |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| eSATA: | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Maximum Power Supply Wattage: | 40 W |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Number of Total Expansion Slots: | 1 |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Audio Line In: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Audio Line Out: | Yes |