Asus EB1007PB0040 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EB1007PB0040 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 eSATA Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Software | |
| Operating System: | No |
| Storage | |
| Included Drives: | No |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam No |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3150 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth No |
| Dimensions | |
| Height: | 1.1 in |
| Width: | 7.0 in |
| Depth: | 8.8 in |
| Weight: | 2.60 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Nettop Computer |
| Parent Retsku: | B008ABL0T6 |