Asus EB1012B0016 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EB1012B0016 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | nVIDIA ION |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB Front 1 x Mini-phone Headphone Front 1 x Mini-phone Microphone Front 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear DC Power Input Rear 1 x RJ-45 Network Rear 1 x HDMI Digital Audio/Video Rear 15-pin HD-15 VGA Rear 1 x S/PDIF Out Rear 1 x eSATA 1 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Dimensions | |
| Height: | 7" |
| Width: | 8.74" |
| Depth: | 1.06" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Nettop Computer |
| Product Model: | EB1012-B0016 |
| Product Series: | EB1012 |
| Brand Name: | Asus |
| Processor Model: | 330 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| eSATA: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 3 |
| Product Line: | EeeBox |