Asus EB1012B0257 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EB1012B0257 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - RCA Digital Coax (S/PDIF) Ethernet - RJ45 HDMI Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | NVIDIA ION LE |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Case | |
| Chassis Style: | Mini System |
| Height: | 7 in |
| Width: | 8.7 in |
| Depth: | 1.1 in |
| Weight: | 2.4 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 7" |
| Width: | 8.74" |
| Depth: | 1.06" |
| Weight: | 2.4 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Product Type: | Nettop Computer |
| Product Series: | EB1012 |
| Brand Name: | Asus |
| Processor Model: | 330 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |
| Product Line: | EeeBox |