Asus EB1030B003L Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EB1030B003L |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 2.0 USB - Universal Serial Bus 3.0 VGA Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) HDMI Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 |
| Expansion Slots | |
| Slots: | SDHC Card SDXC Card SD Card MultiMedia Card (MMC) |
| Storage | |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Software | |
| Solid State Drive Capacity: | 32 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Mouse Keyboard |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 610 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Installed Video Memory: | 512 MB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11b Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Dimensions | |
| Height: | 8.62 in |
| Width: | 1.41 in |
| Depth: | 6.79 in |
| Weight: | 1.52 lbs |