Asus EB1035B010M Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EB1035B010M |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron |
| Processor Speed: | 1.10 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 6.8 in |
| Width: | 1.1 in |
| Depth: | 8.6 in |
| Weight: | 6.34 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Nettop Computer |
| Parent Retsku: | B00AVYVI9W |