Asus EBXB202BLKX0081 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EBXB202BLKX0081 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) DVI Ethernet - RJ45 USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick SD Card SDHC Card |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP Home |
| Case | |
| Chassis Style: | Mini System |
| Height: | 8.78 in |
| Width: | 1.03 in |
| Depth: | 7.01 in |
| Weight: | 2.53 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 7" |
| Width: | 1.02" |
| Depth: | 8.78" |
| Weight: | 2.53 lb |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Series: | B202 |
| Brand Name: | Asus |
| Processor Model: | N270 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Product Line: | EeeBox |