Asus EBXB202WHTX0081 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EBXB202WHTX0081 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/0 Free |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x DVI-I Out 1 x RJ-45 Network 2 x 4-pin Type A USB Rear 2 x 4-pin Type A USB Front |
| Case | |
| Chassis Style: | Small Desktop |
| Weight: | 2.53 lbs |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Dimensions | |
| Weight: | 2.53 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Series: | B202 |
| Brand Name: | Asus |
| Processor Model: | N270 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Product Line: | EeeBox |