Asus M11BBUS011S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | M11BBUS011S |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00EOGGSRA |
| Processor | |
| Processor Speed: | 3.7 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Processor Class: | AMD A-Series |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | VGA USB - Universal Serial Bus 2.0 USB - Universal Serial Bus 3.0 Keyboard - 6 pin mini-DIN (PS/2) Mouse - 6 pin mini-DIN (PS/2) HDMI Ethernet - RJ45 DVI Audio - Rear Surround Out (1/8" mini) Audio - Side Surround Out (1/8" mini) Audio - Center/Bass Out (1/8" mini) Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 2 |
| Slots: | xD-Picture Card SDXC Card SDHC Card SD Card MultiMedia Card (MMC) Memory Stick PRO Memory Stick |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Dimensions | |
| Height: | 14.1 in |
| Width: | 6.8 in |
| Depth: | 15.7 in |
| Weight: | 17.4 lbs |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Features | |
| Included Devices: | Mouse Keyboard |