Asus M51ACUS006S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | M51ACUS006S |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 3.20 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/600 |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 6 x USB 3.0 eSATA Yes HDMI Yes DVI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 2 |
| Slots: | CompactFlash (CF) Card Micro Drive Memory Stick Memory Stick Duo Memory Stick PRO Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) RS-MMC Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Micro Mini Secure Digital (miniSD) microSD Card |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GTX 650 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Dimensions | |
| Height: | 16.5 in |
| Width: | 6.9 in |
| Depth: | 15.8 in |
| Weight: | 19.80 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Parent Retsku: | B00D440SYC |