CybertronPC TGM2113D Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | CybertronPC |
| SKU: | TGM2113D |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 3.40 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 6 x USB 3.0 HDMI Yes DVI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Solid State Drive Capacity: | 60 GB |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GTX 650 Ti |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth Yes |
| Case | |
| Chassis Style: | Mini-tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 5 |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |