CybertronPC TGM3142B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | CybertronPC |
| SKU: | TGM3142B |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 3.50 GHz |
| Cache Size: | 8 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Max System Memory: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 5 x USB 2.0 8 x USB 3.0 HDMI Yes DVI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 3 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 3 |
| Slots: | CompactFlash (CF) Card SmartMedia Secure Digital (SD) Card Memory Stick Memory Stick Duo Memory Stick PRO Memory Stick PRO Duo Mini Secure Digital (miniSD) xD-Picture Card Memory Stick MagicGate RS-MMC MultiMediaCard (MMC) Micro Drive |
| Storage | |
| Included Drives: | Blu-ray Reader/DVD-Writer BD-ROM/DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 2 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 Home Premium |
| Solid State Drive Capacity: | 120 GB |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | AMD Radeon HD 7850 |
| Number of Video Cards Included: | 2 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Mid-tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 4 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 6 |
| Dimensions | |
| Height: | 18.2 in |
| Width: | 9.2 in |
| Depth: | 20.0 in |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Product Type: | Desktop Computer |