eMachines PTNAL0Y003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | eMachines |
| SKU: | PTNAL0Y003 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CompactFlash Memory Stick Memory Stick Duo Microdrive miniSD Card MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card SmartMedia xD-Picture Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 7050 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Basic |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 2 |
| Height: | 14.5 in |
| Width: | 7.2 in |
| Depth: | 16.1 in |
| Weight: | 18 lbs |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 1 x RJ-45 Network 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 6 x Audio |