eMachines PTNB602001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | eMachines |
| SKU: | PTNB602001 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Slots: | CompactFlash (CF) Card CF+ Microdrive Secure Digital (SD) Card Mini Secure Digital (miniSD) MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Micro MMCmobile RS-MMC xD-Picture Card Memory Stick Memory Stick PRO Memory Stick PRO Duo Memory Stick Duo |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 14.2 in |
| Width: | 7.1 in |
| Depth: | 16.2 in |
| Weight: | 18.00 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Product Model: | ET1831-01 |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | 420 |