eMachines PTNB602002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | eMachines |
| SKU: | PTNB602002 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 750 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 4 |
| Dimensions | |
| Height: | 14.2 in |
| Width: | 7.1 in |
| Depth: | 16.2 in |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Processor Model: | E5300 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage: | 250 W |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |