Gateway DX483101E Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | DX483101E |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.93 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x4 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 3 |
| Height: | 15.98 in |
| Width: | 7.09 in |
| Depth: | 16.26 in |
| Weight: | 25 lbs |