IBM 78705MU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | IBM |
| SKU: | 78705MU |
| Memory | |
| Installed Memory: | 24 GB |
| Max System Memory: | 96 GB |
| Memory Socket: | 240-pin DIMM (12 Total/6 Free) |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Number of Memory Slots: | 12 |
| Case | |
| Chassis Style: | Blade |
| Height: | 9.7 in |
| Width: | 1.1 in |
| Depth: | 17.6 in |
| Dimensions: | 9.7" Height x 1.1" Width x 17.6" Depth |
| System | |
| Cache Size: | 16 MB |
| Drive Controllers: | LSI Logic 1064E Serial Attached SCSI RAID Controller supporting 0 1 1E RAID Level(s) |
| Interface Connection: | Ethernet RJ-45 Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 2 x 300 GB Serial ATA |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | 1 x Broadcom 5709S 10/100/1000Mbps IEEE 802.3ab Gigabit Ethernet |