IBM 7977F2U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | IBM |
| SKU: | 7977F2U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Xeon |
| Processor Speed: | 2 GHzMHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 48 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Reader DVD-ROM |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI |
| Video Chipset: | ES1000 |
| System | |
| Drive Controllers: | Ultra ATA Serial Attached SCSI |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Weight: | 84 lbs |