InFocus INF55WIN8 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | InFocus |
| SKU: | INF55WIN8 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.50 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Interface Connection: | HDMI Yes VGA Yes S-Video Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 Pro |
| Solid State Drive Capacity: | 120 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes Microphone Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 55 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel HD 3000 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Dimensions | |
| Weight: | 83.78 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | All-in-One Computer |
| Parent Retsku: | B00BQO3NA8 |